وبلاگ پزشكي و زيبايي
سردردهای خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای کاملاً غیرمعمول است و شامل یک نوع درد همراه با احساس سوزش یا درد سوراخ کننده است که ضربان دار و ثابت است. اغلب موارد درد شدید است و در پشت یا در ناحیه چشم قرار دارد. اصطلاح “خوشه” به عنوان سردرد در یک خوشه یا گروهی از حملات برای مدت زمان طولانی استفاده می‌شود. آن‌ها تمایل دارند یک تا سه بار در روز در یک دوره خوشه‌ای رخ دهند و دوره خوشه می‌تواند از دو هفته تا سه ماه طول بکشد.

سردرد سرویکوژنیک

سردرد سرویکوژنیک به نوعی سردرد گفته می‌شود که از مشکلی در ناحیه گردن نشات گرفته باشد. آن‌ها می‌توانند به دلیل طیف وسیعی از مشکلات، از جمله آرتروز و ضربه ایجاد شوند. سردرد سرویکوژنیک یکی از دلایل عمده سردرد است که به طور روزمره بروز می‌کند. علائم و نشانه‌های سردردهای سرویکوژنیک شامل دردی است که معمولاً در یک طرف سر وجود دارد، نوع کسل کننده یا سوراخ کننده که از پشت سر شروع می‌شود و به سمت پیشانی  تابش می‌کند، سردردهایی که با گرفتگی و درد در گردن ایجاد می‌شوند. سردردهایی که همراه با گرفتگی یا درد در شانه‌ها، نور ملایم و حساسیت به صدا ایجاد می‌شوند. بعلاوه، بعضی از بیماران ممکن است حالت تهوع و استفراغ همراه با سردرد شدید داشته باشند.

اعتقاد بر این است که سردردهای سرویکوژنیک به دلیل درد در گردن ایجاد می‌شود، زیرا ناحیه‌ای در قسمت فوقانی نخاع وجود دارد که رشته‌های عصبی حسی از گردن با رشته‌های عصبی حسی از عصب سه قلو روبرو می‌شوند. عصب سه قلو سیگنال‌هایی را ارسال می‌کند که مربوط به سردرد است، که منجر به این نوع درد می‌شود.

علاوه بر درمان علائم سردرد، از تزریق اعصاب اکسیپیتال نیز ممکن است به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده شود. در صورت شک به نورالژی پس سری یا یک بیماری مشابه، ممکن است یک پزشک از تزریق اعصاب اکسیپیتال استفاده کند. اگر بیمار پاسخ مثبتی به این بلوک داشته باشد، احتمالاً بیماری در ارتباط با آسیب یا اختلال در عمل‌کرد عصب پس سری است و ممکن است درمان با این روش توصیه شود.

مطالب بیشتر در سایت هلث 98

لازم به ذکر است که در برخی از سردردهای منشا گردنی، تزریق اپیدورال گردن نیز برای بیمار توصیه می‌شود.

نحوه تزریق اعصاب اکسیپیتال

قبل از تزریق اعصاب اکسیپیتال ، ممکن است از بی حس کننده موضعی در ناحیه پس سر استفاده شود تا درد حین تزریق به حداقل برسد. سپس بیمار در موقعیتی قرار می‌گیرد که امکان دسترسی به ناحیه پس سر را فراهم می‌کند و ناحیه مورد تزریق بی حس می‌شود. یک سوزن ظریف وارد می‌شود و دارو، از جمله کورتیکواستروئید که اغلب با بی حس کننده موضعی ترکیب می‌شود، در نزدیکی عصب پس سری تزریق می‌شود. این داروها به جلوگیری از انتقال سیگنال درد به مغز کمک می‌کنند و در نتیجه باعث کاهش سر درد می‌شوند.

پس از انسداد عصب پس سری یا تزریق اعصاب اکسیپیتال ، بیمار ممکن است گزارش کند که منطقه بی حس شده است. ممکن است از بیمار خواسته شود که ۱۵ دقیقه در مطب بماند تا از نظر واکنش‌های جانبی کنترل شود. میزان تسکین درد ممکن است در این مدت مشهود باشد. با این حال، زمان توجه به مزایای تسکین درد از یک نفر به فرد دیگر متفاوت است. اگرچه برخی ممکن است تسکین فوری علائم را مشاهده کنند، اما ممکن است چند روز دیگر برای تسکین درد برای برخی نیاز باشد.

تزریق اعصاب اکسیپیتال، سیگنال‌های دردی را که به مغز ارسال و به طور معمول پردازش می‌شوند و به عنوان سردرد شناخته می‌شوند، مهار می‌کنند. تسکین درد ناشی از بلوک عصبی پس سری در بیماران متفاوت است و ممکن است تا چندین ماه ادامه داشته باشد. بیماران می‌توانند چندین بلوک‌های عصبی پس سری داشته باشند تا علائم درد سردرد خود را کنترل کنند.

خطرات ناشی از تزریق اعصاب اکسیپیتال چیست؟

بعد از تزریق اعصاب اکسیپیتال ، ممکن است بیمار در محل تزریق احساس ناراحتی و حساسیت کند. این باید طی چند روز پس از تزریق فروکش کند. عوارض جانبی دیگری که ممکن است به دنبال انسداد عصب پس سری تجربه شود شامل عفونت یا خون‌ریزی در محل تزریق، هماتوما، واکنش‌های جانبی به کورتیکواستروئیدها (به عنوان مثال تورم، تغییر رنگ پوست و اختلالات عاطفی) و واکنش‌های جانبی به داروهای بیهوشی (به عنوان مثال سردرد موقتی، حالت تهوع، تغییرات حسی و ناراحتی قفسه سینه) است.

به ندرت ممکن است عارضه عصبی شناخته شده به نام فلج موقت صورت ایجاد شود. اما این موقتی است و معمولاً ظرف چهار تا پنج ساعت پس از تزریق برطرف می‌شود. اعتقاد بر این است که این عارضه به دلیل انتشار ناخواسته محلول بیهوشی در امتداد صفحات بافتی است.

(0) نظر
برچسب ها :
X